Respuesta :
Answer:
6 erasers
Step-by-step explanation:
The pencils and the notebook together cost $2.75, from there you can calculate how many erasers.
1 eraser would bring the total to $3, therefore Denise can buy $1.25 more of erasers which is 5. 3 + 1.25 is $4.25. therefore Denise can buy 6 erasers
Answer:
he can buy 6 erasers
Step-by-step explanation:
because if you add 1.75 plus one and add 0.25 ....6 times it will equal 4.25 i hope this was helpful